Чи потрібні Чернігову нові тролейбуси?

Ще на початку каденції перебування на посаді міського голови, деякі посадові особи говорили у кулуарах про те, що Владислав Атрошенко зацікавлений у знищенні тролейбусної галузі взагалі у місті. І наводили аргумент, нібито мер Чернігова має прибуток від автоперевезень, а отже, тролейбуси для нього, як, власне. і для представників автобусного бізнесу, як кістка в горлі. Але дещо пізніше чернігівці впевнилися у зворотньому. Більше того, допотопні переобладнані базові «ГАЗони» під марку «Дельфінів» дуже псують естетику міста — у цьому вже всі пересвідчились, за винятком самих автоперевізників. 

А тому сесія міської ради 30 листопада дала дозвіл Чернігівському тролейбусному управлінню на отримання кредиту Європейського інвестиційного банку для придбання 40 нових тролейбусів. Ставка по кредиту — до 2 %, строком до 22 років, з пільговим періодом до 5 років.

Владислав Атрошенко

Як відомо, зараз переважна більшість тролейбусів Чернігова відпрацювали свій ресурс, через що частина від їх необхідної кількості вже не може виходити на лінію, а частина – вимагає постійних ремонтів.

Існуюча міська маршрутна мережа електричного транспорту включає в себе 10 тролейбусних маршрутів, на які щоденно виходить 65 тролейбусів. У 2016—2017 р. після тендерних процедур підприємство загалом отримало 15 нових односекційних тролейбусів. Кількість пасажирських тролейбусів, що відпрацювали нормативний строк експлуатації (більше 10 років) становить 70 одиниць, або 70% загальної кількості рухомого складу.

Придбавши нові тролейбуси, ЧТУ планує відкрити 2 нових маршрути та оновити рухомий склад на діючих. По основних напрямках тролейбуси замінять маршрутки. Це змінить не лише якість перевезень, а і покращить екологічну ситуацію та міську естетику. Крім того, техніко-економічне обгрунтування, яке на замовлення ЧТУ розробили науковці КПІ містить чітке обгрунтування збільшення прибутковості тролейбусного управління після отримання кредиту.

Хоч на сесії це питання підтримали одноголосно, напередодні фракція «Наш край» виступила з заявою проти отримання кредиту. Як зазначив колишній начальник фінансового управління та секретар міськради Віктор Бистров, таке рішення може привести до банкрутсва тролейбусного управління.

Як повідомили в прес-службі міської ради, Чернігівський міський голова Владислав Атрошенко прокоментував цю заяву під час загальноміської наради

— Публікації про те, що нібито прийняття рішення по кредитуванню Чернігівського тролейбусного управління несе йому загрозу — чистої води обман і політичні ігри. Це означає тільки одне, що ця партія захищає інтереси своїх приватних перевізників. 

Я вже неодноразово пояснював свою позицію в цьому питанні. Валютна складова тролейбусів 90%, локалізація – лише 10%. Тобто тролейбус, що зараз коштує орієнтовно 155-160 тис. доларів, і буде коштувати через 5 років ці самі кошти. Дешевше він не стане, може стати тільки дорожче. Відповідно, позиція курсової різниці для нас не існує, тому що ми завжди будемо прив’язані до курсу валюти на будь-який період.  

Наступне: баланс між користю для міста і навантаженням на бюджет по виплаті відсотків. Так, відсотки по кредиту збільшують навантаження на бюджет. Але переваг – значно більше. По-перше, забезпечивши якісний міський громадський транспорт, ми збільшуємо і збір виручки.  Це видно вже зараз: нові тролейбуси збільшили збір істотно, на 25-30%. 

По-друге, при купівлі нових тролейбусів скорочуються витрати електроенергії. Також скорочуються витрати на ремонтні роботи, де ми зараз витрачаємо 5 млн грн на рік. Сукупно ці речі у 3-5 разів дорожчі, ніж річна відсоткова ставка за кредитом Європейського інвестиційного банку.

Я допускаю, що люди, які пишуть з цього приводу всілякі перекручення, насправді все це знають і розуміють, але переслідують свої корисливі політичні цілі. 

Ще цікаві повідомлення

Не бажаєте прокоментувати?